Na pomysł utworzenia Ligi wpadł śp. Marian Fajger wiosną 2002 roku.
Po krótkich przygotowaniach jesienią tegoż właśnie roku ruszyła I Edycji ALPN. Oprócz Mariana Fajgera do organizacji ALPN włączyli się również Zbigniew Olaniszyn oraz Sebastian Fajger a opiekę nad ligą objął dyrektor OSiRu Racibórz, Jerzy Kwaśny. Z pomocą wielu osób prowadzili oni samodzielnie tą ligę przez cztery edycje.

Miesiąc po pierwszym meczu ALPN powstała strona internetową prowadzona przez Sebastian Fajgera (www.ralpn.prv.pl).

Miejscem rozgrywek od samego początku była Hala OSiRu (dawna Rafako) w Raciborzu, obecnie Arena Rafako

Do I Edycji zgłosiło się 10 drużyn: BSS, Ciężkie Czasy, Internat W, KMP, MDK, MOAS, Rozruch, „Slumsy” FC, Vanessa oraz Znajomi.

Pierwszy mecz odbył się 10 października 2002 roku o godzinie 20.00 pomiędzy KMP a Internatem W.

W I Edycji zespoły grały systemem każdy z każdym.

I Edycja zakończyła się 15 grudnia o godzinie 12.00. Pierwszym triumfatorem został zespół KMP, który wyprzedził Vanessę oraz Ciężkie Czasy a pierwszym królem strzelców został Mariusz Bunio z Ciężkich Czasów zdobywając 23 bramki. W I Edycji prowadzono również klasyfikację fair-play. Zespołem, który uplasował się najwyżej w powyższej  klasyfikacji był Rozruch.

Do Edycji II zgłosiło się już 18 zespołów. Drużyny te zostały podzielone na dwie grupy, w których rozegrały miedzy sobą mecze systemem każdy z każdym.

W pierwszej grupie występowały: FC Czarnobyl, Katowicka, KMP, MDK, Pędzące Byki, Rozruch, Klub dla młodzieży „STREFA”, Śródmieście, Tęcza Kozłówki. W drugiej grupie rywalizowały: BSS, Ciężkie Czasy, Ekspedycja Karna X1/2, Orion (dawniej Znajomi), RAF, Real Racibórz, FC Slamsy, Rameta, Drużyna Radia Vanessa.

W Edycji II nie wyłoniono mistrza. Zespoły walczyły między sobą o możliwość występu w I Lidze w Edycji III.

Po zakończeniu rywalizacji do I Ligi zaklasyfikowały się zespoły: Pędzące Byki, Katowicka, KMP, Rozruch, Śródmieście (I grupa) oraz: Real Racibórz, Vanessa, Ekspedycja Karna, Slumsy FC i RAF (II grupa). Ponieważ drużyna Rozruchu zrezygnowała z występów w I Lidze organizatorzy zorganizowali mecz barażowy (FC Czarnobyl – BSS), w którym drużyna BSS wywalczyła możliwość występów w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Królem Strzelców został Marcin Handziuk z drużyny Pędzące Byki, który pokonał bramkarza przeciwników aż 33 razy.

W II Edycji podobnie jak w I wyłoniono również zespół, grający najbardziej fair. Tym razem zwycięzcą okazała się drużyna MDK.

Podczas II Edycji rozegrano po raz pierwszy Puchar Ligi. W wyniku całodniowych rozgrywek pierwszym triumfatorem została drużyna Katowickiej pokonując w finale Śródmieście.

W II Edycji organizatorzy nawiązali współprace z Podokręgiem Racibórz i na parkiecie pojawili się sędziowie posiadający uprawnienia do sędziowania zawodów piłki nożnej.

W III Edycji ALPN po raz pierwszy drużyny zostały podzielone na I i II Ligę. W najwyższej klasie rozgrywkowej występowało 10 zespołów: Ekspedycja Karna, Katowicka, KMP, Pędzące Byki, RAF, Real „No Coment” Racibórz, Slumsy FC, Śródmieście oraz Vanessa. W drugiej lidze rywalizowało ze sobą natomiast 11 drużyn: Ciężkie Czasy, CTM, Czarni (dawniej MDK), Feniks (dawniej FC Czarnobyl), KS Stal 306 PL, Mariany OKAP 2002, Pomnikowa, Rameta, Rozruch, Strefa I i Strefa II.

Mistrzem III Edycji został Real No Coment, wicemistrzem Pędzące Byki a trzecie miejsce zajął zespół Katowickiej. Miejsca spadkowe zajęły zespoły: Śródmieścia oraz Slumsów FC. Królem strzelców po raz drugi z kolei został Marcin Handziuk strzelając 24 bramki. Tradycyjnie już w III Edycji prowadzona była klasyfikacji fair-play, tym razem najlepsi okazali się zawodnicy Ekspedycji Karnej.

W drugiej lidze pierwsze miejsce (awans do I Ligi) zajął rewelacyjnie spisujący się zespół Czarnych (dawniej MDK). Na drugim miejscu, również premiowanym awansem do wyższej ligi uplasowała się drużyna Ciężkich Czasów. Także w drugiej lidze wprowadzono klasyfikację najlepszych strzelców (zwyciężył Krzysztof Kremzer z Pomnikowej z 29 bramkami) oraz fair-play (najlepszy okazał się zespół Czarnych).

Puchar III Edycji ALPN zdobyła drużyna Pędzących Byków pokonując w finale zespół Real No Coment Racibórz.

W lutym 2004 rozpoczęła się IV Edycja ALPN. Po raz pierwszy drużyny grały systemem mecz i rewanż (runda wiosenna i jesienna). Tym razem do rozgrywek zgłosiły się aż 23 drużyny. Podobnie jak w poprzedniej Edycji zespoły były podzielone na dwie ligi: I i II. W pierwszej rywalizowały: BSS, CC In Person (dawniej Ciężkie Czasy), Czarni, Ekspedycja Karna, KMP, M.K.Dachy Katowicka, Pędzace Byki, Real „No Coment” Racibórz, Złotnik Chrzanowski (dawniej RAF). W II Lidze można było obserwować poczynania: CTMu, Feniksa Foto Tkacz, Kadry (dawniej Pomnikowa), KS Stali 306 PL, Lepszych „OKAP 2002” (dawniej Marianów OKAP 2002), Polonii Dzikiej Róży Racibórz, Ramety, Rozruchu, Skazanych na sukces, Slumsów, Strefy I, Strefy II, Strefy III oraz Sródmiescia.

Najlepszym zespołem IV Edycji ALPN okazała się drużyna M.K.Dachy Katowicka (jako jedyna nie przegrała żadnego meczu) wyprzedzając CC In Person oraz KMP. Królem strzelców już tradycyjnie został Marcin Handziuk, który tym razem strzelił 27 bramek. W klasyfikacji fair-play pierwsze miejsce zajęła drużyna KMP.

W drugiej lidze dwa pierwsze miejsca oraz awans do wyższej klasy rozgrywek przypadły Polonii Dzikiej Róży oraz Skazanym na sukces. Najlepszym strzelcem okazał się Andrzej Kiciak z Polonii Dziekiej Róży zdobywając 47 bramek a drużyna grającą najbardziej fair okazał się Feniks Foto Tkacz. Do trzeciej ligi niestety spadły drużyny: CTM, Śródmieście, Strefa III oraz KS Stal 306 PL.

Ponadto, pomiędzy zespołem, który w I Lidze zajął ostatnie miejsce oraz trzecim zespołem II Ligi zorganizowano baraż o prawo gry w I Lidze w następnej Edycji. Po bardzo zaciętym boju wygrał zespół Slumsów FC i ta drużyna w następnej Edycji zagra na najwyższym szczeblu.

Dnia 30.01.2005 odbył się Puchar IV Edycji ALPN. Po całodniowym turnieju  najlepszą okazała się drużyna M.K.Dachy Katowicka, która w finale pokonała zespół Polonii Dzikiej Róży.

W V Edycji Liga zmieniła nazwę z Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej na Halową Piłkę Nożną. Ponadto organizatorem V Edycji został Wydział d/s. Halowej Piłki Nożnej z ramienia Podokręgu Racibórz (powstał specjalnie ku potrzebom HLPN) oraz OSiRu Racibórz.

Przystąpienie do struktur OZPN Racibórz zaowocowało wprowadzeniem „pełnych” przepisów Piłki Nożnej Halowej. Aktualnie drużyny HLPN grają zgodnie z przepisami Futsalu, w myśl których grają również zawodowcy.

Wydział ds. Halowej Piłki Nożnej w Raciborzu wspomagany przez przedstawicieli każdej z lig tworzy Komisję Halowej Piłki Nożnej w Raciborzu. W skład tejże komisji pierwotnie wchodzili: Stefan Ekiert, Sebastian Fajger, Zdzisław Matysiak, Józef Kampczyk, Zdzisław Małys, Bronisław Wieczorek, Zbigniew Olaniszyn, Marian Fajger oraz przedstawiciele I Ligi, Marcin Handziuk i II Ligi, Andrzej Starzyński oraz III Ligi Marian Kotala. W późniejszym terminie Mariana Kotalę zastąpił Adam Rutowicz. Komisja ta została podzielona na dwie komórki. Pierwsza, w skład której wchodzą Adam Rutowicz, Andrzej Starzyński, Marcin Handziuk, Sebastian Fajger oraz Zdzisław Matysiak zajmuje się organizacją Halowej Ligi Piłki Nożnej w Raciborzu oraz stanowi I instancję odwoławczą, pozostali członkowie Komisji tworzą II instancję odwoławczą.

Bardzo ciekawa była Edycja IX. Runda ta zakończyła się zwycięstwem zespołu A.Drewniak Team (dawniej Polonia Dzika Róż). Jest to już trzecie z rzędu mistrzostwo tego zespołu. Puchar tej edycji zdobył zespół Rozruchu Ofistar (jeden z młodszych zespołów ligi), tytuł króla strzelców zdobył Wojciech Grabiniok z A.Drewniak Team a Puchar fiar-play przypadł drużynie CC Procon.

W IX Edycji wystąpiło 25 zespołów. 10 z nich uczestniczyło w rozgrywkach I Ligi, natomiast 15 pozostałych utworzyło II Ligę. Liga ta została podzielona na 3 grupy i między sobą walczyła o awans do I Ligi. Po ciężkich i ciekawych bojach w następnych rozgrywkach w I Lidze wystąpiły drużyny Winiarski i CXT Luzaki.

W IX Edycji HLPN wystąpiło łącznie 329 zawodników z Raciborza i okolic. Oprócz nich na hali można było zauważyć duże rzesze kibiców, którzy coraz częściej i chętniej uczęszczali na mecze HLPN, szczególnie gdy rywalizowały zespoły I Ligi, które posiłkujące się zawodnikami z „wysokich trawiastych lig” prezentowały wspaniały football. Rozgrywki HLPN sędziowali arbitrzy zrzeszeni w HLPN R-rz, którzy specjalnie w tym celu zdobyli uprawnienia do prowadzenia zawodów piłki nożnej halowej. Powstała również grupa osób, mających uprawnienia sędziów stolikowych, którzy wspomagali sędziów głównych przed, w trakcie oraz po zawodach.

Do IX edycji najbardziej utytułowaną drużyną HLPN jest A.Drewniak Team, który jako jedyny zespół zdołał wygrać ligę więcej niż jeden raz (dokładnie trzy razy). Najbardziej utytułowanym zawodnikiem jest Marcin Handziuk, który ma w swoim dorobku jednego Mistrza Ligi, dwa wicemistrzostwa oraz sześć tytułów Króla Strzelców.

Później nastąpiła przerwa związana z remontem hali. Opis X, XI i XII edycji wkrótce ….. 🙂


Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to toyota suv, infiniti suv and lexus suv